Većina žena će u nekom trenutku svog života dobiti gljivičnu infekciju vagine. Simptomi vaginalnih gljivičnih infekcija uključuju peckanje, svrab i gusti bijeli iscjedak. Gljivične infekcije se lako liječe, ali važno je da se obratite doktoru ako mislite da imate infekciju. Simptomi vaginalne gljivične infekcije slični su drugim vaginalnim infekcijama i spolno prenosivim infekcijama (SPI).
Šta je vaginalna gljivična infekcija ?
Vaginalna gljivična infekcija je infekcija vagine koja uzrokuje svrab i peckanje vulve, područja oko vagine i uzrokovana je prekomjernim rastom gljivice „Candida“.
Žene i djevojčice svih uzrasta mogu dobiti gljivične infekcije vagine. 80 % žena će imati gljivičnu infekciju u nekom trenutku svog života. Gotovo kod polovine žena se javljaju mješane infekcije pored gljivične imaju još jednu infekciju ( npr bakterijsku ).
Vaginalne gljivične infekcije se rijetko javljaju prije puberteta i nakon menopauze.
Da. Vaš rizik od gljivičnih infekcija je veći ako:
· Ako ste trudni,
· Imate dijabetes i šećer u krvi nije pod kontrolom,
· Koristite neku vrstu hormonske kontracepcije koja ima veće doze estrogena,
· Često ispirate vaginu ili koristite vaginalne sprejeve,
· Nedavno ste uzimali antibiotike ,
· Imate oslabljen imuni sistem .
Najčešći simptom vaginalne gljivične infekcije je ekstremni svrab u i oko vagine.
Ostali znakovi i simptomi uključuju:
· Peckanje, crvenilo i otok vagine i vulve
· Bol prilikom mokrenja
· Bol tokom seksa
· Bolnost
· Gusti, bijeli vaginalni iscjedak koji liči na svježi sir i nema neugodan miris
Nekada se mogu se pojaviti samo neki od ovih simptoma. Infekcije mogu biti blage ili teške.
Gljivične infekcije uzrokovane su prekomjernim rastom gljivice “Candida“.
Vaša vagina može imati male količine gljivica ali bez izazivanja simptoma infekcije . Ali kada naraste previše gljivica, tek data dobijate simptome infekcije.
Da. Inače se gljivična infekcija ne smatra spolno prenosivom infekcijom, jer je možete dobiti i bez seksa, ali je možete dobiti i od svog seksualnog partnera. Kondomi mogu pomoći u sprječavanju dobivanja ili prenošenja gljivičnih infekcija vaginalnim, oralnim ili analnim seksom.
Da. Posjetite svog doktora, jer to je jedini način da sa sigurnošću saznate da li imate gljivičnu infekciju, a ne neku drugu ozbiljniju vrstu infekcije.
Znakovi i simptomi gljivične infekcije su slični simptomima drugih ozbiljnijih infekcija, kao što su Spolno prenosive infekcije ( SPI ) i bakterijska vaginoza (BV). Ako se ne liječe, SPI i BV povećavaju rizik od dobivanja drugih SPI, uključujući HIV, i mogu dovesti do problema sa začećem. Bakterijeka vaginoza također može dovesti do problema tokom trudnoće, kao što je prijevremeni porođaj.
Vaš ginekolog će uraditi pregled kako bi prekontrolisao stanje vulve, vagine i vaginalnog iscjedak. Takpđer može koristiti i pamučni štapić da uzme bris iscjetka iz vaše vagine. U laboratoriju će pogledati uzorak pod mikroskopom da se vidi da li postoji prekomjerni rast gljivice „Candida“ koja uzrokuje gljivičnu infekciju.
Gljivične infekcije se obično liječe antifungalnim – antigljivičnim lijekovima.
Nakon što vaš ginekolog utvrdi da se radi o gljivičnoj infekciji vagine, možete kupiti antifungalni lijek u apoteci, bez recepta. Antifungalni lijekovi dolaze u obliku krema, tableta, masti ili vaginaleta koje stavljate u vaginu. Tretman možete primijeniti u jednoj dozi ili dnevno do sedam dana, ovisno o brendu koji odaberete.
Vaš doktor vam također može dati dozu antifungalnog lijeka u vidu tablete koji se uzima na usta, kao npr. flukonazol. Ako dobijete više od četiri vaginalne gljivične infekcije godišnje, ili ako vaša gljivična infekcija ne nestane nakon upotrebe lijeka bez recepta, možda ćete morati uzimati terapiju antifungalnih lijekova i do šest mjeseci.
Da, ali uvijek razgovarajte sa svojim ginekologom prije nego što počnete sa liječenjem vaginalne gljivične infekcije. Razlozi su sljedeći:
· Možete greškom da pokušavate liječiti infekciju koja nije gljivična. Istraživanja pokazuju da dvije od tri žene koje kupuju lijek za gljivičnu infekciju zapravo nemaju ovu vrstu infekcije.
· Umjesto toga, možda imate SPI seksualno prenosivu infekciju ili bakterijsku vaginozu (BV), koje zahtijevaju drugačije liječenje od gljivičnih infekcija i, ako se ne liječe, mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.
· Prekomjerna i česta upotreba lijekova za liječenje , kada zapravo nemate gljivičnu infekciju može uzrokovati da vaše tijelo postane otporno na lijek, čime se može otežati liječenje gljivičnih infekcija u budućnosti.
Tokom trudnoće, gljivičnu infekciju je sigurno liječiti vaginalnim kremama ili vaginaletama koji sadrže mikonazol ili klotrimazol.
Nemojte uzimati oralne tablete flukonazola za liječenje gljivične infekcije tokom trudnoće, jer to može izazvati urođene defekte bebe .
Da. Gljivične infekcije mogu se pojaviti na vašim bradavicama ili u dojkama jer gljivice se mogu razmnožavati u mlijeku i dojkma . Gljivična infekcija koju dobijete tijekom dojenja razlikuje se od vaginalne gljivične infekcije, jer ova infekcija zahvata dojke Međutim, to je uzrokovano prekomjernim rastom iste vrste gljivice .
Simptomi gljivične infekcije dojki tokom dojenja uključuju:
· Bolne bradavice koje traju više od nekoliko dana, posebno nakon nekoliko sedmica bezbolnog dojenja
· Bradavice koje se ljuskaju, sjaje, svrbe ili su ispucale
· Tamnoružičaste bradavice i bradavice sa mjehurićima
· Bol u grudima
· Oštra bol u dojci tokom ili nakon hranjenja
Ako imate bilo koji od ovih znakova ili simptoma ili mislite da bi vaša beba mogla imati drozd u ustima, javite se svom doktoru .
Zavisi od slučaja do slučaja. Gljivične infekcije ne spadaju u seksualno prenosive infekcije . Ali moguće je prenijeti gljivičnu infekciju na svog partnera tokom vaginalnog, oralnog ili analnog seksa.
Oko 15% muškaraca dobije osip na penisu koji svrbi ako imaju nezaštićeni seks sa ženom koja ima gljivičnu infekciju. Ako se to dogodi vašem partneru, on bi trebao posjetiti doktora. Muškarci koji nisu bili obrezani i muškarci sa dijabetesom su pod većim rizikom.
Možete poduzeti sljedeće korake da smanjite rizik od gljivičnih infekcija vagine :
· Nemojte ispirati vaginu. Ispiranjem se uklanjaju neke od normalnih bakterija u vagini koje vas štite od infekcije.
· Nemojte koristiti mirisne proizvode za žene, uključujući kupku s pjenom, sprejeve, mirisne uloške i tampone.
· Često mijenjajte tampone i uloške.
· Nemojte nositi usko donje rublje, najlonke, pantalone ili farmerke. Oni mogu povećati tjelesnu toplinu i vlagu u području genitalija.
· Nosite pamučno donje rublje. Pamučno donje rublje pomaže da ostanete suhi i ne zadržava toplinu i vlagu.
· Promijenite mokre kupaće kostime i odjeću za vježbanje što je prije moguće.
· Nakon obavljenje nužde, uvijek se obrišite od naprijed prema nazad.
· Izbjegavajte vruće kade i vrlo tople kupke.
Ako imate dijabetes, držite šećer u krvi pod kontrolom
Ako dobijete četiri ili više gljivičnih infekcija u toku godine, razgovarajte sa svojim doktorom.
Oko 5% žena dobije četiri ili više vaginalnih gljivičnih infekcija u jednoj godini. To se naziva rekurentna vulvovaginalna kandidijaza (RVVC). RVVC je češći kod žena sa dijabetesom ili slabim imunološkim sistemom, kao što je HIV, ali se može dogoditi i kod inače zdravih žena.
Doktori najčešće liječe RVVC antifungalnim lijekom do šest mjeseci. Istraživači također proučavaju efekte vakcine koja pomaže u prevenciji RVVC-a.