Poremećaj krvarenja je zdravstveni problem koji otežava zaustavljanje krvarenja. Čak jedna od 10 žena sa obilnim menstrualnim ciklusom može imati poremećaj krvarenja. Najčešći tip poremećaja krvarenja kod žena je von Willebrandova bolest (VWD). Ako se ne liječe, poremećaji krvarenja povećavaju rizik od anemije i opasnog krvarenja nakon porođaja.
Šta je poremećaj krvarenja?
Poremećaj krvarenja je zdravstveni problem koji otežava zaustavljanje krvarenja. Kada je zdrava osoba povrijeđena, formira se krvni ugrušak kako bi se brzo zaustavilo krvarenje. Da bi se krv zgrušala, vašem tijelu je potrebna vrsta krvnih stanica koje se nazivaju trombociti i krvni proteini koji se nazivaju faktori zgrušavanja.
Ako imate poremećaj krvarenja, vaši trombociti ili faktori zgrušavanja ne rade ispravno ili ih vaše tijelo ne proizvodi dovoljno. To izaziva preveliko krvarenje tokom normalnih tjelesnih funkcija kao što je menstruacija. Osobe s poremećajem krvarenja također mogu krvariti previše ili predugo nakon ozljede, stomatološke intervencije, porođaja ili operacije.
Ko može imati poremećaje krvarenja?
Poremećaji krvarenja pogađaju i žene i muškarce, ali kod žena mogu uzrokovati više problema zbog obilnog krvarenja tokom menstrualnog ciklusa i rizika od opasnog krvarenja nakon porođaja.
Da li obilno krvarenje tokom menstrualnog ciklusa znači da imate poremećaj krvarenja?
Moglo bi da znači. Čak jedna od 10 žena sa obilnim menstruacijama može imati neku vrstu poremećaja krvarenja.
Drugi uzroci obilnih menstruacija su:
- Obilno krvarenje može biti znak problema sa štitnjačom ili mioma materice.
- Reproduktivni problemi. U normalnom menstrualnom ciklusu, vaše tijelo odbacuje sluznicu materice sa svakom menstruacijom. Ako imate hormoni disbalans ili ako nemate ovulaciju, sluznica materice se može previše nakupiti, to može uzrokovati jako krvarenje tokom sljedećeg ciklusa.
- Određeni lijekovi. Neki protuupalni lijekovi i razrjeđivači krvi mogu dovesti do obilnih ili dugih menstruacija.
Razgovarajte sa svojim ljekarom ako imate obilne menstruacije.
Kako možete znati da li imate obilne menstruacije?
Menstruacija je obilna ako:
- Mijenjate uložak ili tampon svakih sat ili dva
- Imate menstrualno krvarenje duže od 7 dana zaredom
- Imate menstrualnu krv sa većim ugrušcima
Menstrualna krv je kombinacija tkiva,sluzi i krvi, pa često izlazi u velikim nakupinama ili ugrušcima. Mnogo velikih menstrualnih krvnih ugrušaka u menstrualnom toku znak je abnormalnog ili obilnog krvarenja.
Ako morate da promijenite svoj redovni radni ili školski raspored ili aktivnosti zbog previše krvarenja tokom menstruacije, onda vjerovatno imate obilno menstrualno krvarenje koje nije normalno.
Razgovarajte sa svojim ljekarom ako mislite da imate jako krvarenje. Vaš ljekar će uraditi testove kako bi otkrio šta je uzrok tome. Liječenje uključuje lijekove ili operaciju.
Šta uzrokuje poremećaje krvarenja?
Obično su poremećaji krvarenja nasljedni, ali je moguće da imate poremećaj krvarenja čak i ako ga vaši roditelji nisu imali.
Ponekad poremećaji krvarenja mogu biti uzrokovani drugim zdravstvenim problemima ili lijekovima koje uzimate:
- Bolest jetre. Vaša jetra stvara većinu faktora zgrušavanja krvi (proteina u krvi) koji su vam potrebni.
- Bolesti bubrega
- Nuspojave određenih lijekova, kao što su razrjeđivači krvi (antikoagulansi), određeni lijekovi protiv bolova ili dugotrajna upotreba antibiotika
- Disbalans tiroidnih hormona
Koji su simptomi poremećaja krvarenja?
Neki uobičajeni simptomi poremećaja krvarenja su:
- Velike modrice od manje povrede
- Krvarenje iz nosa koje je teško zaustaviti ili se dešava često
- Obilno menstrualno krvarenje
- Jako vaginalno krvarenje zbog drugih stanja, kao što je endometrioza
- Krv u stolici ili urinu
- Preveliko ili dugo krvarenje nakon ozljede, operacije ili stomatološke intervencije
- Anemija, koja uzrokuje da postanete blijedi ili se osjećate umorno ili slabo
- Krvarenje u zglobove, mišiće i organe
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, razgovarajte sa svojim ljekarom. To također može biti simptom nekog drugog zdravstvenog problema.
Koje vrste poremećaja krvarenja pogađaju žene?
Poremećaji krvarenja kod žena i djevojčica su često nasljedni. Ponekad se poremećaji krvarenja dešavaju kada djevojka ili žena nemaju porodičnu istoriju poremećaja krvarenja. Žene također mogu razviti poremećaje krvarenja kao nuspojavu određenih lijekova ili zbog drugih zdravstvenih problema.
Von Willebrandova bolest (VWD)
VWD je najčešći nasljedni poremećaj krvarenja kod žena.Žene sa VWD bolešću nemaju dovoljan von Willebrand faktor ili on ne radi pravilno. To može dovesti do jakog krvarenja koje je teško zaustaviti.
Žene sa VWD bolešću mogu imati:
- Neuobičajeno obilne i duge menstruacije (ovo je najčešći simptom)
- Krvarenje iz nosa koje je teško zaustaviti ili se dešava često
- Krvarenje desni
- Krv u stolici ili urinu
- Preveliko ili dugo krvarenje nakon ozljede, operacije ili stomatološke intervencije
- Lako nastajanje modrica
- Obilno ili produženo krvarenje tokom ili nakon porođaja
- Hemofilija. Hemofilija je još jedna vrsta poremećaja krvarenja koja je dobro poznata, ali rijetka. Hemofilija se obično javlja u porodicama. Hemofilija pogađa i žene i muškarce, ali većina djece rođene s hemofilijom su muškarci. Žene mogu biti nosioci hemofilije, što znači da imaju jedan aktivni i jedan neaktivni gen za hemofiliju. Žene koje su nosioci hemofilije mogu prenijeti neaktivni ili aktivni gen za hemofiliju na svoju djecu. Neke žene koje su nositeljice imaju blagu ili manje ozbiljnu formu hemofilije i izložene su riziku od obilnog krvarenja i krvarenja u trudnoći ili nakon porođaja. Ako imate obilno krvarenje, Vaš ljekar vas može testirati na hemofiliju.
Kako poremećaji krvarenja utiču na trudnoću?
Žene sa poremećajima krvarenja su izložene riziku od komplikacija tokom i nakon trudnoće:
- Anemija zbog nedostatka željeza
- Krvarenje tokom trudnoće
- Opasno krvarenje nakon porođaja (zvano postporođajno krvarenje)
Ako imate poremećaj krvarenja (ili mislite da ga imate) i razmišljate o trudnoći, prvo razgovarajte sa svojim ljekarom. Možda trebate pronaći i ljekara specijalizovanog za visokorizične trudnoće. Pošto se poremećaji krvarenja javljaju u porodicama, može ga naslijediti i vaša beba.
Kako se dijagnosticiraju poremećaji krvarenja?
Za dijagnosticiranje poremećaja krvarenja, vaš ljekar će:
- Razgovarati sa vama o vašim simptomima i bilo kojoj pojavi poremećaja krvarenja u vašoj porodici
- Uraditi ljekarski pregled
- Uraditi pretrage krvi. Vaš ljekar može uraditi testove vaše krvi da provjeri anemiju uzrokovanu gubitkom krvi. Ljekar također može provjeriti količinu trombocita i bijelih krvnih stanica, te koliko dobro funkcionišu vaša jetra i bubrezi. Druge pretrage krvi za probleme sa zgrušavanjem će pokazati da li imate poremećaj krvarenja i koji tip imate.
Možda ćete trebati posjetiti hematologa radi posebnih krvnih pretraga kako biste otkrili poremećaj krvarenja. Hematolog je ljekar specijalista za probleme s krvlju.
Kako se liječe poremećaji krvarenja?
Ne postoji lijek za poremećaje krvarenja, ali mnogim ljudima lijekovi mogu pomoći u kontroli simptoma. Ljudima s blagim problemima s krvarenjem može biti potrebno liječenje prije ili poslije operacije i stomatoloških intervencija ili nakon ozljede. Ako su vaši simptomi ozbiljniji, možda ćete morati češće uzimati lijekove.
Uobičajeni tretmani za poremećaje krvarenja su:
- Hormonska kontracepcija. Hormonske metode kontrole rađanja, kao što su pilula, flaster, injekcija, vaginalni prsten i hormonski intrauterni uložak (IUD), povećavaju količinu nekih faktora zgrušavanja u krvi. Oni također mogu kontrolirati obilne menstruacije kod žena s nekim poremećajima krvarenja.
- Suplementi željeza. Ako ste anemični i nemate dovoljno željeza u krvi, možda će vam trebati dodaci da bi se nivo crvenih krvnih zrnaca vratio na normalu.
- Hormoni. Vaš ljekar vam može dati hormon koji se zove desmopresin acetat (DDAVP) ako imate određene poremećaje krvarenja, kao što su von Willebrandova bolest ili hemofilija. DDAVP pomaže vašem tijelu da oslobodi uskladištene faktore zgrušavanja u krv. DDAVP može spriječiti obilne menstruacije i krvarenje iz nosa. Također se koristi prije operacije ili za zaustavljanje krvarenja. DDAVP možete dobiti kao sprej za nos.
- Antifibrinolitici. Ovaj lijek sprječava prebrzo razbijanje krvnih ugrušaka prije nego što dođe do izlječenja. Ovo može biti problem kod nekih poremećaja krvarenja. Ako imate poremećaj krvarenja, Vaš ljekar Vam može dati antifibrinolitike prije stomatoloških intervencija, za zaustavljanje krvarenja iz nosa ili za kontrolu obilnih menstruacija. Antifibrinolitike možete uzimati u obliku tableta ili tečnosti.
- Terapija sa faktorima zgrušavanja. Možda će vam trebati ovaj lijek ako vaša krv nema dovoljno proteina ili faktora zgrušavanja. Dodavanje ovih proteina u krv sprečava ili kontroliše krvarenje. Različiti faktori zgrušavanja liječe različite vrste poremećaja krvarenja. Ova vrsta tretmana se koristi za operaciju, ozbiljne ozljede ili kada drugi tretmani ne djeluju.
Šta se može dogoditi ako se poremećaji krvarenja ne liječe?
Poremećaji krvarenja mogu povećati rizik od anemije i opasnog krvarenja nakon operacije ili porođaja. Oni također mogu uticati na kvalitet vašeg života. Žene s teškim menstrualnim krvarenjem mogu propustiti dane na poslu ili u školi zbog nuspojava gubitka krvi, uključujući umor, ili potrebe za liječenjem obilnog krvarenja.
Bez liječenja, poremećaji krvarenja također mogu dovesti do:
- Potrebe za transfuzijom krvi
- Artritisa i loma zglobova (zbog krvarenja u tim područjima)
- Krvarenja u drugim dijelovima tijela
- Histerektomije ili drugih operacija. Mnoge žene koje ne znaju da imaju poremećaj krvarenja mogu raditi histerektomiju ili drugu proceduru koja će pomoći u kontroli obilnih menstruacija.
Ako znate da imate poremećaj krvarenja, recite svom ljekaru i stomatologu kako biste spriječili opasne komplikacije.