Gonoreja je spolno prenosiva infekcija (STI). Obično se prenosi vaginalnim, oralnim ili analnim seksom. Antibiotici obično uspješno liječe gonoreju. Ako se ne liječi, može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući probleme sa začećem i trudnoćom.
Šta je gonoreja ?
Gonoreja je spolno prenosiva infekcija koju uzrokuje bakterija Neisseria gonorrhoeae. Posebno je ozbiljan problem za žene jer može oštetiti ženske reproduktivne organe.
U 2014. godini, gonoreja je zahvatila više od 162.000 žena u Sjedinjenim Državama. Gonoreja najčešće pogađa žene u dobi od 15 do 24 godine. Ali, gonoreja je sve češća i kod starijih žena.
Gonoreja se prenosi putem:
· Vaginalni, oralni ili analni seks. Gonoreja se može širiti čak simptoma. To znači da gonoreju možete dobiti od nekoga ko nema znakova ili simptoma infekcije .
· Dodirivanje genitalija. Muškarac ne mora ejakulirati da bi se gonoreja proširila. Dodirivanje inficiranih tečnosti iz vagine ili penisa, a zatim dodirivanje očiju može izazvati infekciju oka. Gonoreja se također može prenijeti između žena koje imaju seks samo sa ženama.
· Porođajem sa žene na bebu
Većina žena s gonorejom nema nikakve znakove ili simptome. Ako ipak dobijete simptome, oni su često blagi i mogu se zamijeniti za infekciju mjehura ili vagine. Znakovi ili simptomi gonoreje ovise o tome gdje ste se prvi put zarazili bakterijom gonoreje.
Znakovi i simptomi u području genitalija mogu uključivati:
· Bol ili peckanje prilikom mokrenja
· Više vaginalnog iscjetka nego inače
· Vaginalni iscjedak koji izgleda drugačije nego inače
· Krvarenje između menstruacija
· Bol u karlici ili abdomenu
Znakovi i simptomi u drugim dijelovima tijela uključuju:
· Rektum/anus: analni svrab, iscjedak nalik gnoju, jarko crvena krv na toaletnoj maramici ili bolno pražnjenje crijeva
· Oči: bol, svrab, osjetljivost na svjetlost, gnojni iscjedak
· Grlo: bol u grlu, otečene žlijezde u vratu
· Zglobovi (kao što je koljeno): toplina, crvenilo, otok ili bol tokom kretanja
Gonoreja može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, čak i ako nemate nikakve znakove ili simptome.
Postoje dva načina na koji se mogu testirati na gonoreju:
· Test urina. Ovo je najčešće. Urinirate u šolju. Vaš urin se zatim testira na gonoreju.
· Test brisa. Vaš ljekar koristi pamučni štapić za uzimanje uzorka tečnosti sa inficiranog mjesta (cerviks, rektum ili grlo). Tečnost se zatim testira na gonoreju.
Papa test se ne koristi za otkrivanje gonoreje
Vaš ljekar će vam dati antibiotike za liječenje gonoreje. Iako antibiotici mogu izliječiti gonoreju, oni ne mogu popraviti nikakvu trajnu štetu nanesenu vašem tijelu od gonoreje. Iz tog razloga je važno da se što prije testirate ukoliko imate simptome i uzmete antibiotike.
Da bi antibiotici djelovali, morate završiti sve antibiotike koje vam je propisao liječnik, čak i ako simptomi nestanu.
Ako simptomi ne nestanu nakon tretmana, obratite se ponovo svom ljekaru. Moguće je daponovo dobijete gonoreju ako imate seksualne odnose sa nekim ko ima gonoreju. Recite svojim nedavnim seksualnim partnerima ako imate gonoreju , kako bi se mogli testirati i liječiti.
Gonoreja koja se ne liječi može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme kod žena:
· Inflamatorna bolest zdjelice (PID), infekcija ženskih reproduktivnih organa. PID može dovesti do hroničnog bola u karlici, problema u trudnoći i neplodnosti, što znači da ne možete zatrudnjeti. Neliječena gonoreja je čest uzrok PID-a.
· Veći rizik od dobivanja HIV-a ili širenja HIV-a
Iako se to ne događa često, gonoreja može uzrokovati raširenu infekciju u drugim dijelovima tijela, kao što su krv, zglobovi, srce ili mozak.
Gonoreju je lako liječiti. Ali morate se testirati i liječiti što je prije moguće.
Ako imate gonoreju:
· Posjetite ljekara što je prije moguće. Antibiotici će liječiti gonoreju, ali neće popraviti trajna oštećenja vaših reproduktivnih organa.
· Uzmite antibiotike do kraja – koliko su vam propisani . Čak i ako simptomi nestanu, morate završiti sve antibiotike.
· Recite svom seksualnom partneru(ima) kako bi se mogli testirati i liječiti. Ako se ne testiraju i ne liječe, možete ponovo dobiti gonoreju.
· Izbjegavajte seksualni kontakt dok vi i vaš partner, ne budete liječeni i izliječeni. Čak i nakon što završite sa antibioticima, možete ponovo dobiti gonoreju ako imate seks sa nekim ko ima gonoreju.
Posjetite svog liječnika ponovo ako imate simptome koji ne nestaju u roku od nekoliko dana nakon završetka uzimanja antibiotika.
Za trudnice, neliječena gonoreja povećava rizik od:
· Pobačaja
· Prijevremenog poroda (bebe rođene prije 37. sedmice trudnoće). Prerano rođenje je najčešći uzrok smrti novorođenčadi i može dovesti do dugotrajnih zdravstvenih i razvojnih problema kod djece.
· Mala porođajna težina beba
· Prerano pucanje vodenjaka što može dovesti do prijevremenog poroda .
Bebe rođene od zaraženih majki koje su imale gonoreju na porodu, su u opasnosti od:
· Sljepoća. Liječenje očiju novorođenčeta lijekovima odmah nakon rođenja može spriječiti infekciju oka.
· Infekcija zglobova
· Infekcija krvi opasna po život
Liječenje gonoreje čim se otkrije kod trudnica smanjit će rizik od ovih problema i za majku i za bebu.
Najbolji način da spriječite gonoreju ili bilo koju spolno prenosivu infekciju je da imate siguran vaginalni, oralni ili analni seks.
Ako imate seks, smanjite rizik od dobivanja spolno prenosivih bolesti sljedećim koracima:
· Koristite kondome. Kondomi su najbolji način za prevenciju Seksualno penosivih infekcija SPI kada imate seks. Budući da muškarac ne mora ejakulirati (doći) da bi dao ili dobio gonoreju, obavezno stavite kondom prije nego što penis dodirne vaginu, usta ili anus. Druge metode, kao što su kontracepcijske pilule, neće vas zaštititi od spolno prenosivih infekcija.
· Testirajte se. Budite sigurni da ste vi i vaš partner testirani na SPI.
· Budite monogamni. Seksualni odnos sa samo jednim partnerom može smanjiti rizik od SPI. Nakon testiranja na Seksualno prenosive infekcije SPI , budite vjerni jedni drugima. To znači da imate seks samo jedno sa drugim i ni sa kim više.
· Ograničite broj seksualnih partnera. Vaš rizik od dobivanja SPI raste sa brojem partnera koje imate.
· Nemojte ispirati vaginu . Ispiranjem se uklanjaju neke od normalnih bakterija u vagini i može povećati rizik od dobivanja SPI.
· Alkohol ili droge. Konzumiranje previše alkohola ili droga povećava rizično ponašanje i može vas dovesti u opasnost od seksualnog napada i mogućeg izlaganja spolno prenosivim infekcijama.
Koraci najbolje funkcioniraju kada se koriste zajedno. Niti jedan korak vas ne može zaštititi od svake vrste SPI.