Bakterijska vaginoza (BV) je stanje uzrokovano promjenama u količini određenih vrsta bakterija u vašoj vagini tj. vaginalnoj flori. Dođe do narušavanja ravnoteže između dobrih i štetnih bakterija u vašoj vagini Bakterijska vaginoza je uobičajena, česta upala vagine i svaka žena je može imati . Bakterijska vaginoza se veoma uspješno liječi samo se na vrijeme trebate javiti vašem ginekologu. Ako se ne tretira na vrijeme , može povećati rizik od spolno prenosivih bolesti (SPI) i uzrokovati probleme tokom trudnoće
Šta je to bakterijska vaginoza (BV)?
Bakterijska vaginoza (BV) je stanje uzrokovano promjenama u količini određenih vrsta bakterija u vašoj vagini tj. vaginalnoj flori Bakterijska vaginoza nastaje kada u vaginalnoj flori ima više štetnih nego dobrih bakterija.
Bakterijska vaginoza je najčešće vaginalna infekcija kod žena u dobi od 15 do 44 godine. Ali žene bilo koje dobi mogu je dobiti, čak i ako nikada nisu imale seksualne odnose.
više ste izloženi riziku od bakterijske vaginoze ako:
· imate više seksualnih partnera
· kod čestog ispiranja vagine
· ne koristite kondome
· u trudnoći. Bakterijska vaginoza je česta pojava tokom trudnoće. Otprilike 1 od 4 trudnice dobije Baktreijsku vaginozu, rizik je veći za trudnice zbog hormonalnih promjena koje se dešavaju tokom trudnoće.
· Imate spiralu – intrauterini uložak (IUD), posebno ako imate i neredovno krvarenje
Bakterijska vaginozu možete dobiti i ako niste imali seksualne odnose , ali češće se javlja kod žena koje su seksualno aktivne. Ako imate novog seksualnog partnera ili više seksualnih partnera, čak i kod čestog tuširanje, može uzrokovati poremjenu ravnoteže dobrih i štetnih bakterija u vašoj vagini što može da dovesti do bakterijske vaginoze.
Mnoge žene nemaju simptome, niti su svjesene da imaju bakterijsku vaginozu.
Ali ako imate simptome, oni mogu uključivati:
· Neobičan vaginalni iscjedak. Iscjedak može biti bijeli (mliječni) ili siv. Također može biti pjenast ili vodenast. Neke žene navode jak miris ribe, posebno nakon seksalnog odnosa.
· Peckanje i bol prilikom mokrenja
· Svrab oko vanjske strane vagine
· Vaginalna iritacija
Ovi simptomi mogu biti slični vaginalnim gljivičnim infekcijama i drugim upalama samo vaš ginekolog vam može sa sigurnošću reći da li imate bakterijsku vaginozu ili neku drugu infekciju.
Bakterijske vaginoze i gljivične infekcije vagine su uobičajeni uzroci pojačanog vaginalnog iscjetka. Imaju slične simptome, tako da se teško može razlikovati, imate li bakterijsku vaginozu ili gljivičnu infekciju. Samo vaš ginekolog može sa sigurnošću reći koju vrstu infekcije imate.
Kod bakteijske vaginoze, vaš vaginalni iscjedak može biti bijeli ili siv, ali često ima miris pokvarene ribe.
Iscjedak iz gljivične infekcije također može biti bijeli ili siv, a nekada iscjedak može nalikovati na svježi sir ali bez karekterističnog mirisa pokvarene ribe.
Postoje testovi za utvrđivanje da li imate bakterijsku vaginozu .Vaš ginekolog obično prilikom pregleda može da uzme birs vaginalnog iscjetka i pošalje ga u laboratoriji na testrianje , također tokom samog pregleda mogu se utvrditi znakovi karakteristični za bakterijsku vaginozu .
Preporuka je da prije nego odete ginekologu na pregled, nemojte se ispirati ili koristiti vaginalni dezodorans, jer možete prekriti mirise koji mogu pomoći ginekologu da dijagnosticira bakterijsku vaginozu Također je preporuka da se zakažete kod ginekologa kada nemate menstruaciju.
Bakterijska vaginoza se liječi antibioticima i vaginaletama koje vam prepiše ginekolog.
Ako dobijete bakterijsku vaginozu, vaš muški seksualni partner neće morati da se liječi.
Bakterijska vaginoza i vaginalne gljivične infekcije liječe se različito. Gljivične infekcije mogu se liječiti lijekovima bez recepta, ali bakterijska vaginoza se mora liječiti lijekovima koje prepiše – preporuči vaš ginekolog .
Ako se bakteijska vaginoza ne liječi, mogući posljedice za vaše reproduktivno zdrvalje su :
· Veći rizik od dobivanja seksualno prenosivh bolesti, uključujući HIV. Imati bakterijsju vaginozu može povećati rizik od dobivanja HIV-a, genitalnog herpesa, klamidije, karlične upalne bolesti i gonoreje.
· Komplikacije u trudnoći. Bakterijska vaginoza može dovesti do prijevremenog porođaja i rađanje bebe male porođajne težine . Sve trudnice sa simptomima bakterijske vaginoze treba da se testiraju i liječe .
Da. Lijek koji se koristi za liječenje bakteijske vaginoze je siguran za trudnice. Sve trudnice sa simptomima bakterijske vaginoze treba da se testiraju i liječe .
Ako imate bakterijsku vaginozu tokom trudnoće, liječenje je bezbjedno u bilo kojoj fazi trudnoće. Isti antibiotik se daje ženama koje su trudne kao i žene koje nisu trudne.
Pravi način širenja bakterijske vaginoze se ne zna.
Koraci koji mogu smanjiti rizik od bakterijske vaginoze su :
· Održavanje ravnoteže vaginalnih bakterija . Koristite samo toplu vodu za održavanje higijene ne koristite sapun, čak i blagi sapun može izazvati iritaciju. Uvijek se brišite od naprijed-nazad od vagine do anusa. Nositi pamučni veš ili pamučne gaće.
· Ne ispirati vaginu, ispiranje narušava ravnotežu dobrih i štetnih bakterija u vašoj vagini. Ovo može povećati rizik od bakterijske vaginoze.
· Ograničite broj seksualnih partnera. Istraživači smatraju da rizik od dobijanja bakterijske vaginoze raste sa brojem partnera koje imate.