Šta je to normalan menstrualni ciklus?
Normalno trajanje menstrualnog ciklusa je između 21 i 35 dana. Normalna menstruacija općenito traje do 7 dana.
Kada se krvarenje smatra abnormalno?
Krvarenje u bilo kojoj od sljedećih situacija smatra se abnormalnim krvarenjem iz materice: krvarenje ili pojava kravih mrlja između menstruacija, krvarenje ili pojava krvavih mrlja nakon seksa,obilno krvarenje tokom menstruacije,krvarenje kod koji je potrebno više tampona ili uložaka unutar sat vremena, krvarenje koje traje duže od 7 dana, menstrualni ciklusi koji su duži od 35 dana ili kraći od 21 dana, ukoliko nemate menstruaciju 3 do 6 mjeseci i krvarenje nakon menopauze
U kojoj dobi žena su abnormalna krvarenja iz mterice su češća?
Abnormalno krvarenje može se pojaviti u bilo kojoj dobi. Ali u određenim periodima u životu žene uobičajeno je da su menstruacije pomalo neredovne:
Menstrucije može biti nerdovita kod djevojčica koje počinju da dobijaju menstruaciju (oko 9 do 14 godina).
Tokom perimenopauze (oko 50. godine) broj dana između mjesečnica se može promijeniti. U ovom preiodu uobičajeno je preskakanje menstruacija ili pojava lakše ili težeg abnormalong krvarenja iz materice.
Iako su ove promjene očekivane, u slučaju abnormalnom krvarenju iz materice preporuka je da se javite svom liječniku.
Neki od uzroka abnormalnog krvarenja iz materice su :
Problemi s ovulacijom – Nedostatak ovulacije može uzrokovati neredovno, ponekad obilno menstrualno krvarenje. Problemi s ovulacijom. Kod nekih žena ovulacija nije redovna ili je uopšte nema.Ovulacija je hormonalni proces tokom menstruacijskog ciklusa kada jajnik ispušta zrelu jajnu stanicu.Ako ne ovulirate nekoliko menstrualnih ciklusa, područja endometrija – sluznica materice se zadeblja. Ovo se stanje se obično javlja tokom prvih godina kad žena počne dobijati menstruaciju , tokom perimenopauze i također se može pojaviti kod žena s određenim zdravstvenim stanjima, kao što su sindrom policističnih jajnika (PCOS) i hipotireoza.
Miomi i polipi – Miomi su dobroćudne izrasline koje nastaju iz mišićnog tkiva materice. Polipi su također dobroćudne izrasline unutar materice ili na vratu materice. I jedno i drugo može uzrokovati neredovno ili obilno menstrualno krvarenje.
Adenomioza – U ovom stanju endometrij – sluznica materice urasta u stijenku tjelo materice. Znakovi i simptomi urastanja mogu uključivati obilno menstrualno krvarenje i menstrualne bolove koji se pogoršavaju s godinama.
Poremećaji krvotoka – Kada se krv žene ne zgrušava pravilno, može doći do obilnog krvarenja. Možda imate poremećaj krvotoka ako ste imali obilne menstruacije od samog početka dobijanja menstruacija. Ostali znakovi koji ukazuju da imate poremećaj krvarenja su: obilno krvarenje nakon poroda ili tokom operacije, krvarenje desni nakon intervencije zubara, ako vam se lako stvaraju modrice ili imate česta krvarenja iz nosa.
Lijekovi Kontracepcijske pilule mogu uzrokovati promečaju u krvarenju, uključujući probojno krvarenje (krvarenje u vrijeme koje nije menstruacija). Neki lijekovi, kao što su razrjeđivači krvi npr. aspirin, mogu uzrokovati obilno menstrualno krvarenje. Spirala također (IUD) može uzrokovati jače menstrualno krvarenje, osobito tokom prve godine korištenja.
Rak – abnormalno krvarenje iz materice može biti rani znak raka endometrija. Većina slučajeva rak endometrija javlja se u žena u srednjim 60-ima koje su prošle menopauzu. Obično se dijagnosticira u ranoj fazi tako što uzrokuje abnormalno krvarenje iz materice u periodu menopauze. Liječenje pojave krvarenja u menopauzi može spriječiti razvoj raka endometrija.
Drugi uzroci – Endometrioza i drugi problemi povezani s endometrijom mogu uzrokovati obilno menstrualno krvarenje. Drugi uzroci abnormalnog krvarenja iz materice uključuju one povezane s trudnoćom, kao što su izvanmaterična trudnoća i pobačaj. Inflamatorna bolest zdjelice (PID) također može biti uzrok. Ponekad postoji više od jednog uzroka.
Tokom vaše posjete liječnik će prvo porazgovarati sa vama o vašem zdravstvenom stanju, eventualnim bolestima i lijekovima koje koristite, kao i prethodnim operacijama. Za vašeg ginekologa je također veoma bitna informacija o menstruacijama, npr. dužina trajanja, kako su prošle prethodne trudnoće i o eventualnim problemima i ginekološkim stanjima.
Informacije o tome kada dolazi do abnormalnog krvarenja i količini krvarenje su veoma bitne, pa ako je moguće, pratite ovo stanje nekoliko sedmica prije vaše posjete ginekologu. Zabilježite na kalendaru datume, dužnu i vrstu krvarenja (lako, srednje, teško ili tačkasti). Također možete koristiti aplikaciju za pametni telefon dizajniranu za praćenje menstrualnih ciklusa.
Ako imate akutnu epizodu obilnog krvarenja, trebate se odmah javiti svom ginekologu . Ako ste izgubili mnogo krvi, možda ćete morati dobiti infuziju ili transfuziju krvi. Nakon što se vaše stanje stabilizira, vaš ginekolog će početi tražiti uzrok krvarenja.
Trebali biste obaviti pregled, uključujući pregled male zdjelice. Trebaju se napraviti laboratorijski testovi, jer testiranje krvi može pomoći u otkrivanju anemije ili neke vrste infekcije. Također, nekad je potrebno uraditi dodatne testove , test na trudnoću ili testove za spolno prenosive infekcije (SPI).
Ovisno o količini abnormalnog krvarenja i vašoj dobi, možda će biti potrebnu uraditi :
Ultrazvučni pregled zdjeličnih organa, materice, jajnika i jajovoda.
Histeroskopija – pregled unutrašnjosti materice.
Biopsijom endometrija se uzima uzorak endometrija i gleda pod mikroskopom , obično se radi kad se krvarenje javi u menopauzi.
Sonohisterografijom se kroz tanku cijev uvodi tekućina u matericu i dobiju se ultrazvučne slike.
Magnetska rezonanca (MRI) organa male zdjelice.
Kompjuterizovana tomografija (CT) je rendgenski postupak koji prikazuje unutarnje organe i strukture unutar male zdjelice.
Kontracepcijske pilule – Nepravilna krvarenja i obilna krvarenja uzrokovana problemima s ovulacijom, PCOS-om i miomima često se mogu spriječiti i liječiti upotrebom kontracepcijskih pilula.One mogu regulisati menstruaciju i pomoći da bude redovnija.
Hormonska terapija može biti od pomoći kod obilnog menstrualnog krvarenja koje se javlja tokom perimenopauze i može liječiti druge simptome perimenopauze, kao što su valovi vrućine, noćno znojenje i suhoću rodnice.
Kontracepcijske pilule kao terapija ima rizike, uključujući povećani rizik od srčanog udara, moždanog udara i raka. Prije nego što odlučite koristiti hormonsku terapiju, važno je odvagati koristi i rizike na temelju vaših simptoma i vaše osobne i porodične anamneze.
Agonisti gonadotropin – oslobađajućeg hormona (GnRH) – se obično koriste u liječenju mioma – ovi lijekovi mogu zaustaviti menstrualni ciklus i smanjiti veličinu mioma. Koriste se samo kratko (manje od 6 mjeseci).. Nakon što prestanete uzimati lijek, miomi se obično vraćaju na svoju izvornu veličinu.Najčešće se koristi predoperativno prije same operacije mioma.
Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) –npr. brufen , također mogu pomoći u kontroli teškog krvarenja i ublažiti menstrualnih bolova.
Ako imate poremećaj unutra krvotoka gdje vam se krv ne zgrušava pravilno , vaše liječenje može uključivati lijekove koji pomažu u zgrušavanju krvi.
Ako imate infekciju, možda ćete dobiti antibiotik.
Ako lijekovi ne utiču na zaustavljanje krvarenja , možda će biti potreban kirurški zahvat. Postoje različite vrste operacija ovisno o vašem stanju, dobi i želite li zatrudnjeti u budućnosti.
Ablacija endometrija je operativni zahtjev koji uništava sluznicu materice, što zaustavlja ili smanjuje ukupnu količinu krvarenja. Šanse za trudnoću nakon ablacije endometrija su veoma male, ali se ipak može dogoditi.
Embolizacija arterija materice – krvne žile materice se blokiraju tokom ove operacije , zaustavljajući protok krvi što onemogućuje rast mioma.
Miomektomija – ova operacija uklanja samo miome, a ne matericu.
Nedostatak je taj što miomi mogu ponovno izrasti nakon ove operacije.
Histerektomija je uklanjanje materice. Ova operacija se koristi za liječenje mioma i adenomioze kada druge vrste liječenja nisu uspjele . Također se koristi za liječenje raka endometrija. Histerektomija se može uraditi na različite načine: kroz vaginu, kroz abdomen ili laparoskopijom