Vaša beba je veličine banane.
Sada ste u najboljoj fazi trudnoće, bar kad je opšte fizičko stanje u pitanju. Mučnina i malaksalost su iza Vas, a stomak još nije toliko težak da bi Vas opterećivao. Pokušajte što više obaveza završiti prije nego što u uđete u treće tromjesečje jer Vas zbog povećane težine čeka lako umaranje, manjak energije i kratak dah, između ostalog. Ukoliko planirate da renovirate stan ili bebinu sobu, završite radove bar mjesec do dva prije termina poroda jer farbe i lakovi mogu isparavati i do osam sedmica, i to sa otvorenim prozorima, a takva isparenja su toksična.
Simptomi 21. sedmice trudnoće
Pri kraju ste petog mjeseca trudnoće, a uobičajeni simptomi za ovu sedmicu su nagovještaj onoga što Vas čeka u trećem tromjesečju. U ovoj sedmici mogu Vam se javiti sljedeći simptomi:
- pojačan apetit
- nadutost
- bolovi u leđima
- otečenost nogu
- problemi sa desnima
- strije
- žgaravica i/ili loša probava
- lažni trudovi
- curenje iz dojki
- suhoća i svrbež kože.
Podsjetnici za 21. sedmicu trudnoće
Lažni trudovi (Braxton–Hicks kontrakcije) ne bi Vas trebali brinuti – one pripremaju matericu za porod. Međutim, ako trudovi ne prestaju nakon nekoliko minuta, ako postaju sve jači i češći i ako se pojavi tečnost ili krvarenje iz vagine, nazovite svog ljekara. Pijte puno vode kako biste smirili ove trudove, a osim toga, hidriranje sprječava zadržavanje vode u tijelu i najbolje je rješenje za obranu od infekcija mokraćnog sistema.
Svaka druga trudnica dobije strije koje uglavnom prate širenje tijela tokom trudnoće jer sa istezanjem kože puca i potporno tkivo ispod nje. Naročito se javljaju u ovoj sedmici kod žena koje nose blizance. Strije se mogu javiti na stomaku, dojkama, zadnjici, kukovima i butinama. Nastaju zbog genetike, ali i naglog rasta kilaže tokom trudnoće – zato pazite da jedete zdravo i kvalitetno i da ne pretjerujete s hranom. Nažalost, strije se ne mogu u potpunosti ni spriječiti ni liječiti, ali ipak njegujte svoju rastegnutu kožu bezbjednim i nježnim uljem, mlijekom ili kremom kako biste ublažili svrab i suhoću.
Vježbanje je možda dosadno, ali pomoći će kod oteknuća i cirkulacije. Isprobajte prenatalnu jogu, laganu šetnju ili plivanje ako Vam je stomak ovih dana posebno težak.
Psihofizički se pripremite za porod tako što ćete upisati školu za trudnice – ove pripreme će Vam pomoći da mnogo lakše prebrodite treće tromjesečje i sam porod.
Radite Kegelove vježbe kako biste održali tonus materičnih i karličnih mišića, a u tome mogu da pomognu i orgazmi! Ipak, ako Vam je ljekar savjetovao da izbjegavate seksualne odnose zbog rizika od prijevremenog poroda, pitajte ga da li se to odnosi samo na odnos ili i na sve stimulacije.
Vaši će se mliječni kanali u dojkama u potpunosti razviti do kraja ovog tromjesečja za slučaj da porod počne prijevremeno, pa je zato moguće da ćete osjetiti curenje iz dojki.
Zanimljivosti
U 21. sedmici trudnoće beba je veličine banane. Duga je oko 27 cm od glave do pete, a teška oko 360 grama. Kapci su formirani, a oči se pomjeraju iako su i dalje čvrsto zatvorene. Beba može da čuje, a kako sedmice idu, čut će sve bolje. Prvi zvukovi koje čuje su otkucaji Vašeg srca, zrak koji prolazi kroz Vaša pluća, krčanje crijeva i zvuk krvotoka koji prolazi kroz pupčanu vrpcu.
Spava od 12 do 14 sati dnevno, ali se periodi budnosti i sna često mijenjaju. Može Vas probuditi iz črvstog sna iznenadnim udarcem, a ako Vas pogodi u pun mokraćni mjehur, to bi Vas moglo i zaboljeti.
Beba guta i udiše plodovu vodu, a time unosi i malo kalorija. Ipak, beba sve hranljive sastojke u najvećoj mjeri dobija preko posteljice koja nastavlja da raste tokom trudnoće, iako je beba već sada veća od posteljice. Razvija se probavni sistem bebe, u crijevima se stvara mekonijum koji ćete vidjeti na prvoj prljavoj bebinoj peleni.
Ako u ovoj sedmici odete na ultrazvuk koji se radi sredinom trudnoće, ne samo da ćete vidjeti svoju bebu na ekranu, već ćete moći vidjeti i njene hemisfere mozga i komore njenog srca.
Sadržaj ovog članka je razvijen u saradnji s Udruženjem studenata medicine Bosne i Hercegovine.